Další ročník City Nature Challenge je za námi. Kolik druhů se letos podařilo v Praze najít a jak jsme si vedli v porovnání se světem?
Osmý ročník City Nature Challenge oficiálně skončil. Ohlédněte se s námi za zajímavými výsledky, které letošek přinesl a prohlédněte si menší výběr zajímavých fotek, které jste pořidili.
Celkem se zúčastnilo 482 měst z celého světa. Téměř 67 tisíc pozorovatelů vyfotografovalo přes 1,87 milionu organismů, které pourčovalo do 57 227 druhů přes 15 300 identifikujících. Více najdete ZDE. Oproti loňskému ročníku bylo vyfoceno více než 150 tisíc organismů, i když se zapojil v podstatě stejný počet pozorovatelů. Suma pozorovaných druhů povyskočila o více než sedm tisíc!
Infografiku připravenou z výsledků z celého světa najdete ZDE.
A jak si v roce 2023 vedla Praha? Celkem se zapojilo 381 pozorovatelů, kteří za čtyři dny pořídili více jak 14,8 tisíc fotografií. Oproti loňskému roku nás bylo zhruba o 70 méně, ale uložili jsme o přibližně 2800 pozorování více. Zachycené organismy určovalo 510 identifikujících, z čehož vzešlo 1650 druhů. To je o skoro 200 druhů více, než loni. Více se dozvíte ZDE.
V letošním ročníku byl nejaktivnějším pozorovatelem uživatel „rubroboletus“ s 1629 pozorováními a 469 uloženými druhy na území hlavního města Prahy. Nejvíce druhů vyfotogravofal uživatel „daczison“, který zaznamenal 543 druhů díky 1404 pozorování.
Díky aktivnímu zapojení nás všech obsadila Praha úžasné 29. místo co do počtu pozorování a předčili jsme i takové metropole jako je New York, Berlín, nebo Vídeň či Londýn. V rámci Evropy jsme pak na místě čtvrtém. Před nás se dostal pouze rakouský Graz s přilehlými regiony, italské město Milazzo na Sicílii a Řím s rozsáhlým národním parkem nacházejícím se mimo vlastní město.
Gratulujeme prvnímu La Paz s neuvěřitelným počtem pozorování, které přesáhlo 126 tisíc. Dalším českým městům se taktéž dařilo. Gratulujeme k pěkným výsledkům Brnu, Českým Budějovicím i Uherskému Hradišti.
A na co jsme narazili v „terénu“ nejčastěji?
Mezi nejčastěji focené druhy letošního ročníku patří sedmikráska obecná (162x), tulipán zahradní (142x) a hluchavka nachová (125x). Mezi nejčastěji pozorovanými živočichy najdeme ruměnici pospolnou (108x), kachnu divokou (97x) a hlemýždě zahradního (97x).
Podařilo se nám zachytit i vzácnější a ohrožené druhy živočichů na území Prahy. Jde o užovku podplamatou, ropuchu zelenou či lžičáka pestrého. Pozorovali jsme také vzácnější nebo ohrožené druhy rostlin: vikev hrachorovitá, přeslička zimní nebo chudina zední.
Narazili jsme i na expandující a invazní druhy jako je vroubenka Ceraleptus gracilicornis, střemcha pozdní a husice egyptská.
I letos se zapojilo několik školních kolektivů a soutěžily mezi sebou, který z nich bude mít více pozorování v rámci City Nature Challenge. Tyto registrované kolektivy nasbíraly skoro 18 % všech pozorování, která vznikla během City Nature Challenge na území Prahy. Vítězem se stává 7.D ze ZŠ Donovalská pod vedením Mgr. Vladimíry Plačkové, čímž obhájila škola loňské vítězství. Děkujeme všem za účast! Ve zmíněné 7.D se zapojilo 14 žáků, kteří nafotili 823 organismů z celkem 230 druhů.
Opět jsme potvrdili, že pražská příroda je bohatá a rozmanitá. Nadále ji tedy chraňme a pečujme o ní pro další generace.
Národní muzeum a partneři projektu děkují všem zúčastněným! Byli jste skvělí! Jsme rádi, že jste se zapojili do projektu, že používáte aplikaci iNaturalist a že vás baví pražská příroda.
Na viděnou za rok!
1 komentář u „Výsledky CNC 2023“
Komentáře nejsou povoleny.