Pod pokličkou statistiky

Účastníte se od začátku?
Praha se do soutěže zapojila poprvé v roce 2018. Aplikaci iNaturalist, tou dobou pouze v angličtině, používali v České republice hlavně turisté a přírodovědci, kteří se o ní dozvěděli od zahraničních kolegů. 
První ročník přinesl Praze přes 500 pozorovaných druhů volně žijící flory a fauny. O rok později byla uložena pozorování téměř tisícovky druhů. A právě do data konání City Nature Challenge 2019 spadají tři dny s vůbec největším počtem pozorování uložených do aplikace iNaturalist v ČR. Aktuálně používá aplikaci iNaturalist necelých 5000 uživatelů z řad odborných přírodovědců, zájemců o přírodů i rodin s dětmi. Uvidíme, jestli se jejich počet zvýší i po letošním ročníku.

Přírůstek pozorování v ČR od začátku roku 2018. Podle prvních dvou týdnů v dubnu 2020 to vypadá, že hlavní pozorovací sezona právě začíná.

 

Jaké organismy pozorujeme?
Aplikace iNaturalist se primárně zaměřuje na veškerou volně žijící přírodu. V ČR se vyskytují zástupci většiny skupin organismů a tak by bylo logické jejich poměrné zastoupení. Víte ale vy sami, jaké organismy fotíte nejčastěji? Bývají to rostliny. I když to mnohdy nebývá nejoblíbenější skupina, je pozorována s největší frekvencí. Pravděpodobně z čistě praktického hlediska – květina fotoaparátu neuteče, neuletí ani se nikam neschová. Dalšími často focenými skupinami jsou hmyz a ptáci, kteří jsou i přes svou pohyblivost relativně jednoduše pozorovatelní.

Celkový počet pozorování pro hlavní skupiny organizmů. Rostliny překonaly hranici 30000 záznamů letos na jaře.
 

Kdy používáme iNaturalist?
Pozorovat přírodu kolem sebe můžeme na cestě do práce, na nákup nebo při čekání na autobus. Data z posledních dvou let nám prozradila, že nejčastějším dnem, kdy uživatelé používají aplikaci, je sobota. Výjimkou nebývá uložení více než 100 pozorování denně. Jak to máte vy? Také je pro vás sobota aktivní částí víkendu, zatímco v neděli už se připravujete na následující týden?
 

Průměrný počet pozorování pro jednotlivé dny v týdnu s maximem během víkendů. Jen během každé soboty naroste počet pozorování průměrně o 100 nových záznamů.

 

Jako organizátory nás těší, že aplikaci používá stále více lidí jak v Praze tak v celé republice. Pokud patříte i vy mezi aktivní uživatele, pošlete informaci o aplikaci a projektu City Nature Challenge dál. To můžete udělat například použitím našeho rámečku k Vaší profilové fotografii na Facebooku . 😉
Ke stažení ZDE!

A aby statistických dat nebylo málo, připravujeme další bádání. Tentokrát se bude týkat vaší spokojenosti s aplikací a projektem City Nature Challenge. Budeme rádi, když se po letošním ročníku zapojíte do výzkumu. Váš názor nás zajímá.

Zajímavá pozorování Vám přeje tým City Nature Challenge Praha.