Co to tu létá? Bělásek, okáč nebo vřetenuška?
To, že nám aplikace iNaturalist podle fotografie nabídne určení druhu, už víme. Letos se však focením motýlů můžeme zapojit do vědeckého výzkumu, který mapuje výskyt denních druhů motýlů v Praze. Ze všech získaných pozorování profesionálních přírodovědců i široké veřejnosti vznikne atlas aktuálního rozšíření denních druhů motýlů v Praze.
Výrazný úbytek denních motýlů je v posledních desetiletích pozorován po celé Evropě. O aktuálním stavu motýlů v Praze, kde se historicky vyskytovalo na 75 % všech druhů denních motýlů ČR, se toho příliš neví. Proto vznikl projekt Hledejte pražské motýly, jehož cílem je zmapování současného stavu ohrožení denních motýlů na území našeho hlavního města.
Zapojit se může každý! Stačí motýla vyfotit a společně s lokalitou a datem pozorování vložit záznam do mobilní aplikace iNaturalist nebo na facebookové stránky „Hledejte pražské motýly“.
Kam se vydat za motýly v Praze? Většina zdejších motýlů žije v chráněných územích. Pozorovat je můžeme ale také v parcích nebo zahradách. Velmi cenné jsou záznamy z míst, kam se nemohou entomologové při mapování dostat – např. ze soukromých zahrádek, které řadě motýlů poskytují vhodné podmínky pro život. Z některých pražských oblastí zatím chybí údaje i o těch nejběžnějších druzích. Nedostatečně je zmapována především východní část Prahy.
Máme pro vás soutěž! Nejaktivnější pozorovatelé budou oceněni mimo jiné návštěvou běžně nepřístupného entomologického depozitáře Národního muzea či komentovanou procházkou za pražskými motýly. Soutěžíme ve třech kategoriích:
- o největší počet uložených pozorování s fotografiemi
- o největší počet zaznamenaných druhů s fotografiemi
- o největší počet uložených pozorování bez fotografií (která můžete ukládat na Fb stránku Hledejte pražské motýly)
Veškeré informace o projektu a možnostech zapojení se, naleznete na stránkách www.facebook.com/hledejteprazskemotyly/.