Noční svícení je metoda lákání hmyzu, kterou využívají entomologové po celém světě. Určitě jste si všimli, že se v noci kolem pouličních světel často sdružuje velké množství hmyzu, především nočních motýlů, laicky označovaných jako můry. Nejen tyto skupiny organismů se pokusíme nalákat, abychom je mohli pozorovat zblízka.
Pro noční svícení existují sofistikované konstrukce a různé typy světelných zdrojů, které lze zakoupit ve specializovaných obchodech. Tato metoda se ale dá s přehledem realizovat bez drahého vybavení. Stačí vám k tomu jen pár drobností, které najdete doma.
Co budete potřebovat?
- světelný zdroj a napájení
- bílou látku
- provázek
- kolíčky či jiný uchycovací materiál (izolepu, suché zipy, apod.)
Základem je světelný zdroj a povrch, na který bude přilákaný hmyz dosedat. Tím nejjednodušším řešením může být klasická žárovka a bílé prostěradlo. To pověste na balkoně třeba na prádelní šňůru a žárovku před něj umístěte tak, aby svítila ven do otevřeného prostoru.
A kdy svítit? Ideální jsou teplejší noci. I brzy z jara, kdy se teploty mohou vyšplhat k deseti až patnácti stupňům. Spousta druhů hmyzu je v tu dobu již aktivní. Se svícením můžete začít při stmívání a pokračovat až do půlnoci. Jednou za čas se podívejte, co se na prostěradle objevilo nového. Na světlo nelítají jen noční motýli, přesněji tedy různé druhy můr, píďalek, lišajů, přástevníků a množství dalších často drobných motýlků z jiných čeledí. Přiletí i různé druhy brouků, ploštice, mušky, komáři, vosičky a další. Pokud bydlíte u vody, můžete svícením přilákat chrostíky, pošvatky nebo střechatky.
Letos se již podařilo pozorovat na území Prahy martináče habrového a to dokonce už v březnu! Více ZDE!
V těchto dnech určitě můžete narazit třeba na hřbetozubce plaché, hranostajníky bukové nebo běloskvrnky lískové. Pokud budete mít štěstí přiletí z brouků třeba i roháč obecný nebo nosorožík kapucínek. Ale na ty si budete muset počkat se svícením do května až června.
Nálezy si vyfoťte a se souřadnicemi uložte do aplikace iNaturalist. Pokud si nebudete jistí, sama aplikace vám nabídne, jaký druh jste pravděpodobně pozorovali. Po skončení svícení sklepejte opatrně hmyz z prostěradla. On se opět rozlétne do světa. Myslete na své sousedy a buďte ohleduplní. Svícení umístěte tak, abyste nerušili ostatní spoluobčany, nebo je oslovte a upozorněte, že zkusíte večer tuto aktivitu.
Lovu zdar!
Tipy na vylepšení:
- Klasickou žárovku můžete nahradit jiným světelným zdrojem, který budete mít po ruce. Každý typ zdroje budou fungovat různě efektivně. Velmi dobře fungují například levné rtuťové výbojky nebo různé typy s ultrafialovým zářením – UV zářivky nebo UV LED diody. Zde však existují zdroje s různými vlnovými délkami a opět, některé fungují mnohem lépe než jiné.
- Světelný zdroj není nutné zapojit přímo do elektrické sítě. Můžete využít různých powerbank, či baterií k napájení úsporných zářivek, či LED diod.
- Prostěradlo můžete nahradit jakoukoliv bílou látkou, kterou doma najdete.
- Systém zavěšení se odvíjí od vašich možností a fantazie. Vždy ale dávejte pozor na elektrické komponenty a chraňte je před případným deštěm.