A to díky vyšším teplotám a slunečnému počasí. Je tedy na čase se jí tzv. “podívat pod pokličku”. Na těchto stránkách Vám budete pravidelně představovat druhy, které můžete v Praze aktuálně potkat.
Jako první jarní vlaštovku jsme vybrali babočku jilmovou (Nymphalis polychloros) zaznamenanou aplikací iNaturalist. Tu pozorovala uživatelka “lioneska” v pražských Kunraticích u Hornomlýnského rybníku dne 16. března 2020. Pozorování ZDE.
Babočka jilmová patřila mezi naše hojné druhy, ale v posledních zhruba deseti letech jde o poměrně vzácné zvíře, které má rádo vlhčí a prosluněná místa u lesů. Tento druh má zajímavý životní cyklus.
Koncem dubna se líhnou malé housenky z vajíček nakladených na vrbách a jilmech (méně často i na ovocných stromech). Začátkem června se už většinou kuklí a v průběhu léta se líhnou dospělí motýli. Ti jsou aktivní jen několik málo dní a následně hledají místo k hibernaci, většinou stromové dutiny. Zde přezimují až do brzkého jara, přibližně tedy osm měsíců. Od poloviny února do poloviny dubna začínají postupně aktivovat a pářit se. Samičky poté kladou vajíčka a cyklus se opakuje.
Na fotografii je tedy dospělec, který se vylíhl už loni začátkem léta a až do teď někde zimoval.