City Nature Challenge 2021 je za námi. Kolik druhů se podařilo v Praze najít a jak si vedeme ve srovnání se světem?
Již šestý ročník City Nature Challenge oficiálně skončil. Kvůli netradiční situaci okolo koronaviru nešlo primárně o soutěž, jak jsme byli zvyklí, ale především o spojení desítek tisíc lidí po celém světě. Ohlédněte se s námi za zajímavými výsledky, které letošek přinesl.
Celkem se zúčastnilo 419 měst z celého světa. Téměř 53 tisíc pozorovatelů vyfotografovalo více jak 1,2 milionu organismů, které pourčovalo do 45 399 druhů na 12 900 identifikujících. Více najdete ZDE.
A jak si letos vedla Praha? Celkem se zapojilo 527 pozorovatelů, kteří za čtyři dny pořídili více jak 11 600 fotografií. Zachycené organismy určovalo 505 identifikujících, z čehož vzešlo 1232 druhů. Více se dozvíte ZDE.
Nejaktivnějším pozorovatelem s 884 pozorováními a 382 uloženými druhy na území hlavního města Prahy je uživatel „daczison“. Gratulujeme k úctyhodnému výkonu.
Díky aktivnímu zapojení nás všech obsadila Praha úžasné 23. místo co do počtu pozorování a předčili jsme i takové metropole jako je Liverpool, Moskva, Melbourne, nebo Miami. V rámci Evropy jsme pak na místě druhém. Před nás se dostal pouze rakouský Graz s přilehlými regiony. V Evropě jsme však měli nejvíce pozorovatelů a co do počtu druhů jsme skončili na 3. místě.
Bohužel nám nepřálo příliš počasí, což se projevilo na výrazném poklesu pozorování v průběhu deštivých dnů. Věříme, že příště nám počasí vyjde lépe a pozorováních bude mnohem více.
Gratulujeme prvnímu Kapskému městu a také Brnu a Uherskému Hradišti. Moravská metropole se umístila na skvělé 38. pozici a letošní nováček Uherské Hradiště na 197. pozici. Pro tak malý region je to pěkný výsledek.
A na co jsme narazili v „terénu“ nejčastěji? Vzhledem k nepřízni počasí jsme mnohem více fotili rostliny, měkkýše, nebo třeba houby a lišejníky. Naopak jsme oproti loňskému ročníku fotili o dost méně hmyz, nebo plazy. Ve srovnání s loňskou sezónou je ta letošní o 1-2 týdny opožděná. Z toho plynou i výrazné rozdíly v nejčastěji fotografovaných organismech. Spousta často focených rostlin ještě nekvetla a v rámci třeba zmíněného hmyzu ještě velké množství druhů nebylo aktivních.
Mezi nejčastějši focené druhy letošního ročníku patří hluchavka nachová (165x), sedmikráska obecná (139x) a třešeň ptačí (122x). Mezi nejčastěji pozorovanými živočichy najdeme kachnu divokou (120x), hlemýždě zahradního (91x) a holuba hřivnáče (90x).
Podařilo se nám zachytit i vzácnější a ohrožené druhy živočichů na území Prahy. Jde o ještěrku zelenou, suchomilku rýhovanou, oblanku velkou, nebo majku obecnou, modráska rozchodníkového, či bukáčka malého. Pozorovali jsme také vzácnější nebo ohrožené druhy rostlin: kerblík obecný, křivatec český, dymnivka bobovitá, lomikámen trojprstý, či rozrazil rozprostřený.
Letošní novinkou mezi pozorováními z Prahy byl pohled do mikrosvěta s pomocí mikroskopu uživatelky „berneska“. Ta nafotila několik různých jednobuněčných organismů, které objevila ve vodě.
Zmíněný posun sezóny a nepřízeň počasí nám nepřály, ale i tak máme o 1500 pozorování více, než loni. Opět jsme potvrdili, že pražská příroda je bohatá a rozmanitá. Nadále ji tedy chraňme a pečujme o ní pro další generace.
Národní muzeum a partneři projektu děkují všem zúčastněným! Byli jste skvělí! Jsme rádi, že jste se zapojili do projektu, že používáte aplikaci iNaturalist a že vás baví pražská příroda.
Na viděnou za rok!