City Nature Challenge 2022 je za námi. Kolik druhů se letos podařilo v Praze najít a jak si vedeme ve srovnání se světem?
Sedmý ročník City Nature Challenge oficiálně skončil. Naštěstí letošní ročník nezasáhla další vlna koronaviru a mohli jsme se tak plně věnovat pozorování po celém našem městě – Praze. Ohlédněte se s námi za zajímavými výsledky, které letošek přinesl.
Celkem se zúčastnilo 447 měst z celého světa. Více jak 67 tisíc pozorovatelů vyfotografovalo přes 1,69 milionu organismů, které pourčovalo do 50 176 druhů na téměř 13 500 identifikujících. Více najdete ZDE.
Infografiku připravenou z výsledků z celého světa najdete ZDE.
A jak si letos vedla Praha? Celkem se zapojilo 452 pozorovatelů, kteří za čtyři dny pořídili více jak 12 tisíc fotografií. Oproti loňskému roku nás bylo zhruba o 80 méně, ale vyfotili jsme o přibližně 500 více organismů. Zachycené organismy určovalo 438 identifikujících, z čehož vzešlo 1473 druhů. To je o 241 druhů více, než loni. Více se dozvíte ZDE.
Loňský ročník byl nejaktivnějším pozorovatelem uživatel „daczison“ s 884 pozorováními a 382 uloženými druhy na území hlavního města Prahy. Letos se tomuto uživateli podařilo překonat sebe samotného, jelikož vyfotografoval 1177 organismů, které experti zařadili do 463 druhů. Gratulujeme ke zlepšení a neuvěřitelnému výkonu.
Díky aktivnímu zapojení nás všech obsadila Praha úžasné 34. místo co do počtu pozorování a předčili jsme i takové metropole jako je Florida, Vídeň, nebo Chicago či Liverpool. V rámci Evropy jsme pak na místě třetím. Před nás se dostal pouze rakouský Graz s přilehlými regiony a Birmingham, který taktéž zaregistroval krom města celou řadu regionu v okolí. V Evropě jsme však měli nejvíce pozorovatelů. Je tedy patrné, že nás fotí více, ale v průměru na jednoho vytvoříme méně snímků, než v Grazu a Birminghamu.
Gratulujeme prvnímu La Paz s neuvěřitelným počtem pozorování, které přesáhlo 137 tisíc. Dalším českým městům se taktéž dařilo. Gratulujeme k pěkným výsledkům Brnu, Českým Budějovicím i Uherskému Hradišti.
A na co jsme narazili v „terénu“ nejčastěji?
Mezi nejčastěji focené druhy letošního ročníku patří sedmikráska obecná (147x), česnáček lékařský (138x) a popenec obecný (114x). Mezi nejčastěji pozorovanými živočichy najdeme kachnu divokou (87x), včelu medonosnou (82x) a kosa černého (64x).
Podařilo se nám zachytit i vzácnější a ohrožené druhy živočichů na území Prahy. Jde o ještěrku zelenou, ropuchu zelenou, suchomilku rýhovanou nebo vodouše bahenního či lžičáka pestrého. Pozorovali jsme také vzácnější nebo ohrožené druhy rostlin: vikev hrachorovitá, rozrazil rozprostřený, len rakouský nebo pryšec hranatý a kapradina laločnatá (viz foto).
Narazili jsme i na expandující a invazní druhy jako je vroubenka Ceraleptus gracilicornis, kakost purpurový, šťavel růžkatý a jahodka indická.
I letos jsme potvrdili, že pražská příroda je bohatá a rozmanitá. Nadále ji tedy chraňme a pečujme o ní pro další generace.
Národní muzeum a partneři projektu děkují všem zúčastněným! Byli jste skvělí! Jsme rádi, že jste se zapojili do projektu, že používáte aplikaci iNaturalist a že vás baví pražská příroda.
Na viděnou za rok!