Další ročník City Nature Challenge je za námi. Kolik druhů se letos podařilo v Praze najít a jak jsme si vedli v porovnání s ostatními městy a celým světem?
Devátý ročník City Nature Challenge oficiálně skončil. Ohlédněte se spolu s námi za zajímavými výsledky, které letošek přinesl během 26. až 29. dubna.
Celkem se zúčastnilo 690 měst z celého světa. Více jak 83 tisíc pozorovatelů vyfotografovalo přes 2,4 milionu organismů pourčovaných do 65,7 tisíc druhů. Více najdete ZDE. Oproti loňskému ročníku bylo vyfoceno o půl milionu organismu více a zapojilo se navíc dalších 17 tisíc pozorovatelů. Suma pozorovaných druhů povyskočila o více než osm tisíc!
Infografiku připravenou z výsledků z celého světa najdete ZDE.
A jak si v roce 2024 vedla Praha? Celkem se zapojilo 498 pozorovatelů, kteří za čtyři dny pořídili více jak 19,1 tisíc fotografií. Oproti loňskému roku nás bylo zhruba o 130 uživatelů více a uložili jsme o přibližně 4500 pozorování více. Zachycené organismy určovalo 536 identifikujících, z čehož vzešlo 1864 druhů. To je více jak 200 druhů navíc, než loni. Více se dozvíte ZDE.
V letošním ročníku byl nejaktivnějším pozorovatelem uživatel „rubroboletus“ s 1882 pozorováními a 510 uloženými druhy na území hlavního města Prahy. Gratulujeme!
Díky aktivnímu zapojení nás všech obsadila Praha úžasné 29. místo co do počtu pozorování a předčili jsme i takové metropole jako je Berlín, Melbourne, Řím, nebo Vídeň či Toronto. V rámci Evropy jsme pak na místě čtvrtém. Před nás se dostal pouze rakouský Graz s přilehlými regiony, italské město Milazzo na Sicílii a letošní český nováček Ostrava.
Gratulujeme prvnímu La Paz s neuvěřitelným počtem pozorování, které přesáhlo 165 tisíc. Dalším českým městům se taktéž dařilo. Gratulujeme k pěkným výsledkům Brnu, Českým Budějovicím i Uherskému Hradišti a regionu Veselsko. Především pak gratulujeme Ostravě za špičkový výkon hned během jejich prvního ročníku.
A na co jsme narazili v „pražském terénu“ nejčastěji?
Mezi nejčastěji focené druhy letošního ročníku patří rozrazil rezekvítek (249x), sedmikráska obecná (210x) a šeřík obecný (158x). Mezi nejčastěji pozorovanými živočichy najdeme kachnu divokou (119x), ruměnici pospolnou (99x) a holuba sklaního (80x).
Velmi zajímavá jsou pozorování zavlečených, nepůvodních druhů rostlin. Nejlepším nálezem je výskyt prliny východní (Lycopsis orientalis) na Palackého náměstí. Jde o druhý nález tohoto zavlečeného druhu v Praze (předchozí je z roku 1980). Zároveň je i příkladem toho, proč je důležité rozlišovat pozorování rostlin a živočichů pěstovaných/chovaných v zajetí od těch ve volné přírodě (nebo případně, jako zde, zplanělých na veřejném prostranství ve městě). Pokud by šlo o snímky pěstované rostliny, nebylo by na tom, že v Praze tento druh roste, nic až tak překvapivého. To je dokonalý příklad toho, jak se my všichni díky iNaturalist.org podílíme na vědeckém výzkumu!
Zajímavá jsou také pozorování tromínu prorostlého (Smyrnium perfoliatum) a rozrazilu nitkovitého (Veronica filiformis). Pozoruhodné je také letošní časné kvetení některých druhů. Například rukevníku východního (Bunias orientalis).
I letos se zapojilo několik školních kolektivů a soutěžily mezi sebou, který z nich bude mít více pozorování v rámci City Nature Challenge. Vítězem se stává Tercie B z Malostranského gymnázia pod vedením Ivony Štefkové. Děkujeme všem za účast! Ve zmíněné Tercii B se zapojilo 28 žáků, kteří nafotili 1677 organismů z celkem 383 druhů.
Opět jsme potvrdili, že pražská příroda je bohatá a rozmanitá. Nadále ji tedy chraňme a pečujme o ní pro další generace.
Národní muzeum a partneři projektu děkují všem zúčastněným! Byli jste skvělí! Jsme rádi, že jste se zapojili do projektu, že používáte aplikaci iNaturalist a že vás baví pražská příroda.
Na viděnou za rok!